Commerce & Market Bookcase
28″ (71.1 cm) Commerce and Market Home Office Commerce & Market Bookcase highlighted with Fiber Rush and Carbon Steel, bringing a subtle decorative character.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Rustic textures come together to create this striking bookcase, with 3 fixed shelves made of fiber rush, combined with black metal legs for a primitive profile.
Product Details
| Carton Height | 52.00 |
|---|---|
| Carton Length | 19.50 |
| Carton Weight | 40.00 |
| Carton Width | 30.75 |
| Depth | 16.00 |
| Height | 48.00 |
| Material Description | Fiber Rush and Carbon Steel |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 60 lbs |
| Width | 28.00 |
| Weight | 28 |
| Image Role Data | {“7228_50649_00_room”:[“Room Image 1″],”7228_50649_00_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_50649_00_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
Additional information
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 28 × 48 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Reviews (0)
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields


Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.