Commerce & Market Bar Cart
27 1/2″ (69.8 cm) Commerce and Market Casual Dining Commerce & Market Bar Cart, crafted with attention to detail and elevated through Iron and Stone design elements.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Industrial meets organic with the Commerce & Market bar cart. Offering a youthful sensibility and simple aesthetic, the bar cart combines a black metal frame and casters with a stone inlay top and bottom shelf.
Product Details
| Carton Height | 34.00 |
|---|---|
| Carton Length | 17.00 |
| Carton Weight | 100.00 |
| Carton Width | 31.00 |
| Depth | 14.00 |
| Feature Filter | Casters |
| Height | 31.50 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Material Description | Iron and Stone |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 50 lbs |
| Width | 27.50 |
| Weight | 75 |
| Image Role Data | {“7228_50645_99_room”:[“Room Image 1″],”7228_50638_99_50645_99_85002_89_80004_791_5012_room”:[“Room Image 2″],”7228_50645_99_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_50645_99_top”:[“T |
| Weight | 75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 27.5 × 31.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields





Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.