Commerce & Market Console Table
42″ (106.7 cm) A refined piece inspired by White Travertine Stone and Carbon Steel, designed to complement modern spaces.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
With understated opulence, the delicately-scaled Commerce & Market Console Table combines White Travertine Stone on the shaped top and bottom shelf with a gold-colored metal frame.
Product Details
| Best Seller | No |
|---|---|
| Carton Height | 35.25 |
| Carton Length | 19.50 |
| Carton Weight | 89.50 |
| Carton Width | 45.75 |
| Depth | 16.00 |
| Distressing | No |
| Height | 32.00 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Material Description | White Travertine Stone and Carbon Steel |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 90 lbs |
| Width | 42.00 |
| Weight | 77.5 |
| Image Role Data | {“7228_80012_00_room”:[“Room Image 1″],”7228_80012_00_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_80012_00_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
Additional information
| Weight | 77.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 42 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Reviews (0)
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.