Melange Fluted Kidney Desk
Curved kidney-shaped writing desk in a champagne silver finish with hardwood construction and jewelry-like pulls. Four drawers with interior wallpaper inside each file drawer.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
It’s the sexiest desk alive, with a curved kidney shape, lanky legs, jewelry-like pulls and elegant interior wallpaper inside each file drawer.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Curved kidney shape, lanky legs, and jewelry-like pullsCenter drawer with drop-front for keyboard useOne locking file drawer with Pendaflex letter/legal filing system and wallpaper interiorTwo drawers with wallpapered interiorKeyboard space:21 3/8W x 16 1 | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Right Drawer Dimensions | 11W x 15.875D x 2.75H |
| 1st Row Right Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| 2nd Row Right Drawer Dimensions | 11W x 15.875D x 7.875H |
| 2nd Row Right Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 20.25 |
| Carton Length | 33.00 |
| Carton Weight | 204.00 |
| Carton Width | 63.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 30.00 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.00 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 21.375W x 16.25D x 1.875H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| Knee Space | 24 3/8W x 16 1/8D x 24 3/4H |
| Left Drawer Dimensions | 9.5W x 19.625D x 9.625H |
| Left Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| Levelers | Yes |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Hardwoods |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 4 |
| Number of Locking Drawers | 1 |
| Style | Transitional |
| Sub Type | Writing Desks |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 60.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 158.74 |
| Image Role Data | {“638_10006_inset2”:[“Detail Image 1″],”638_10006Room”:[“Room Image 1″],”638_10006_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_10006_inset1″:[“Top Silo Image 1”]} |
Additional information
| Weight | 158.74 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 60 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Reviews (0)
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.