Melange Raising Cane Etagere
Transitional etagere with a stainless steel frame and five wood-framed cane shelves with glass inserts. Open design showcases books and decor with a light, modern look.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bring a sophisticated, modern touch to your living room or home office with the Melange Raising Cane Etagere. This transitional piece combines a sleek stainless steel frame with five fixed wood-framed cane shelves, each featuring glass inserts. Perfect for showcasing books, decor, or artwork, the Etagere’s eclectic design combines steel, cane, and glass to offer a globally inspired aesthetic that fits seamlessly into any modern space.
Product Details
| 1st Row Shelf Opening | 35.75W x 15.25D x 15H |
|---|---|
| 2nd Row Shelf Opening | 35.75W x 15.25D x 15.25H |
| 3rd Row Shelf Opening | 35.75W x 15.25D x 15.25H |
| 4th Row Shelf Opening | 35.75W x 15.25D x 15.75H |
| Carton Height | 97.00 |
| Carton Length | 20.50 |
| Carton Weight | 172.00 |
| Carton Width | 41.25 |
| Clearance | 2.75 |
| Depth | 17.50 |
| Glass Insert Count | 5 |
| Glass Insert Dimensions | 35.51W x 15.04D x .1875TH |
| Glass Insert Weight Capacity | 50 lbs |
| Height | 85.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Steel, Glass, Cane with Wooden Frame |
| Number of Shelves | 5 |
| Style | Transitional |
| Width | 38.00 |
| Weight | 155 |
| Image Role Data | {“628_50736_15_detail”:[“Detail Image 1″],”628_80560_15_80561_15_50736_15_room”:[“Room Image 1″],”628_50736_15_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_50736_15_silo1″:[“Silo Image 2”, |
| Weight | 155 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.5 × 38 × 85 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields


Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.