Melange Rockee Two Door Chest
Two-door chest with geode-patterned reverse-painted glass in black and ivory, set on silver metal legs. Oak veneers with stainless steel and a ventilated back panel; each door conceals an adjustable shelf.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With stunning geode-patterned reverse painted glass doors in a black and ivory pattern, accented by silver metal legs, the Rockee Two-Door Chest takes organic style to the next level. Behind each of the two doors is an adjustable shelf. Crafted of Oak Veneers with Glass and Stainless Steel, the chest has a ventilated back panel.
Product Details
| Carton Height | 31.00 |
|---|---|
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 212.97 |
| Carton Width | 49.00 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | No |
| Height | 36.25 |
| Material Description | Oak Veneers with Glass and Stainless Steel |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Transitional |
| Top Load Capacity | 130 lbs |
| Width | 45.00 |
| Weight | 182.1 |
| Image Role Data | {“628_85648_98_room”:[“Room Image 1″],”628_85648_98_85647_98_room”:[“Room Image 2″],”628_85648_98_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_85648_98_open_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo – O |
| Weight | 182.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 45 × 36.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.