Melange Holmes C-Shaped Accent Table
C-shaped accent table that slides over a chair or sofa for a handy surface. Features a silver-leaf top with glass overlay and a gold-finished metal base.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
How could a table so handy be so exquisitely stylish? Designed in a C-shape to allow it to be pulled up underneath and over a chair or sofa, the Holmes has a convenient compact footprint and has a silver leaf top with glass overlay and a gold-finished metal base.
Product Details
| Carton Height | 29.50 |
|---|---|
| Carton Length | 16.00 |
| Carton Weight | 24.20 |
| Carton Width | 16.00 |
| Depth | 12.00 |
| Distressing | No |
| Height | 25.50 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Stainless Steel with Glass and Silver Leaf |
| Metal Distressing | No |
| Style | Transitional |
| Top Load Capacity | 40 lbs |
| Width | 12.00 |
| Weight | 11 |
| Image Role Data | {“638_50535_00_room”:[“Room Image 1″],”638_50535_00_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_50535_00_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 11 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 12 × 25.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields


Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.