Melange Glendon Side Table
Industrial side table with a silver distressed cast-metal base and a Carrara marble veneer top.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
628-50032-00
Category: Accent Furniture
Tags: accent furniture, Gray, Hooker Furniture, Silvers
Description
Industrial chic meets craftsman couture in the Glendon Side Table, combining a cast metal base in a silver distressed finish with a Carrara Marble Veneer top.
Product Details
| Carton Height | 26.25 |
|---|---|
| Carton Length | 20.00 |
| Carton Weight | 37.40 |
| Carton Width | 20.00 |
| Depth | 16.00 |
| Height | 22.25 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Material Description | Carrara Marble Veneer with Cast Metal |
| Style | Transitional |
| Top Load Capacity | 40 lbs |
| Width | 16.00 |
| Wood Distressing Type | Distressed Base |
| Weight | 22.44 |
| Image Role Data | {“628_50028_40_50031_00_50032_00_50035_00_room”:[“Room Image 1″],”628_50032_00_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_50032_00_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
Additional information
| Weight | 22.44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 × 22.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Reviews (0)
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields


Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.