Retreat Pole Rattan Chest
40″ (101.6 cm) Bedroom Retreat Pole Rattan Chest incorporating Bamboo and Maple Veneers with Rope and Resin to enhance its visual appeal.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by tropical getaways, the two-tone Retreat Pole Rattan chest is a mixture of natural materials in a laid-back, versatile design. The two-tone finish contrasts the Black Sand finish on the case with the Seagrass green finish on the drawer fronts, accented by textured bar pulls in a soft pewter color. The chest is crafted of Bamboo and Maple Veneers with Rope accents. Three self-closing drawers.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three self-closing drawersRope accentsFinish: Black Sand: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Black Sand was inspired by the black silk sands found on the shorelines of exotic beaches of Maui and Tahiti.Hardware: Sof | Yes |
|---|---|
| Finish | Black Sand: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Black Sand was inspired by the black silk sands found on the shorelines of exotic beaches of Maui and Ta |
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| Alternate Finish Items | 6950-90017-35 6950-90017-45 6950-90017-80 |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 37.00 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 148.00 |
| Carton Width | 43.00 |
| Clearance | 5.25 |
| Depth | 20.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 15.25 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 35.25 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 33W x 11.5D x 5.5H |
| Dust Bottom | Yes |
| Height | 32.00 |
| Material Description | Bamboo and Maple Veneers with Rope and Resin |
| Number of Drawers | 3 |
| Sales Panel | HF-6950-BLK-SAND-SP |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Sub Type | Bachelor Chests |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 40.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 121 |
| Image Role Data | {“6950_90466_119_017_216_202_005_99_room”:[“Room Image 1″],”6950_90017_99_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6950_90017_99_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”6950_900 |
| Weight | 121 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 40 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.