Modern Mood Raffia Landscape Mirror
Beveled landscape mirror with rounded corners, a wood exterior with metal inlay, and a raffia-wrapped inner frame in a dark Mink, wire-brushed finish.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Architectural and timeless with a luxe mixture of materials, the Modern Mood Beveled Landscape Mirror has a rectangle shape with rounded corners, a wood-finished exterior, metal inlay and raffia-wrapped inside frame. The wood is finished in the dark Mink, featuring wire-brush detailing dark, earthy brown hues with notes of black for a soft sophistication.
Product Details
| Rectangle shapeRounded cornersWood finished exteriorMetal inlayRaffia wrapped inside frameCan be hung horizontally and verticallyHanging hardware includedBeveled mirrorFinish: Mink finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a dark | Yes |
|---|---|
| Alternate Finish Items | 6850-90008-80 |
| Carton Height | 4.75 |
| Carton Length | 41.00 |
| Carton Weight | 79.00 |
| Carton Width | 53.00 |
| Depth | 1.50 |
| Distressing | Yes |
| Height | 36.00 |
| Material Description | Wood, Mirror, Iron and Raffia |
| Mirror Glass Diagonal | 46.25 |
| Mirror Glass Dimensions | 38.375W x 26.125H |
| Sales Panel | HF-6850-MINK-SP HF-6850-MINK-TEXT-SP |
| Style | Modern/Contemporary |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Width | 48.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 71 |
| Image Role Data | {“6850_75201_401_411_900_90008_89_room”:[“Room Image 1″],”6850_75900_90008_89_room”:[“Room Image 2″],”6850_90008_89_straight_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – Straight”]} |
| Weight | 71 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.5 × 48 × 36 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Modern Mood |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.